Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzątkiem domowym. Ze względu małe rozmiary może być świetną alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymogów, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zagwarantować śwince stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać klatkę o większym rozmiarze, szczególnie jeśli zamierzamy hodować w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, by pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, gdyż grozi to zaklinowaniem się zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest pylenie oraz wylatują z klatki. Inną możliwością może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale bywa trochę twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi łatwo dbać o czystość w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej warto umieścić w niej potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka poczuje się bezpiecznie, jako,że będzie miała norkę, do której może schować się aby odpocząć albo odstresować się, kiedy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

klatka dla świnki morskiej https://www.krakvet.pl/chy_m_Ptaki-i-gryzonie_Swinka-morska_Akcesoria_Klatki-30463.html