tresura psa - jak zacząć

Jaką kupić smycz do tresury naszego psa?

Jaką kupić smycz do tresury naszego psa?

Mały i rozbrykany a ponadto pełen werwy psiaczek, nie potrafi długo skupić się na konkretnej rzeczy. Na tresurę psiny należałoby wybrać dobry termin oraz sprzyjające okoliczności. Tresurę należy rozpocząć od zakupu odpowiedniej smyczy dla naszego psiny. Rozciągłość smyczy zależna jest od wielkości psa, ale także naszego wzrostu, tak aby dawała możliwość manewrów psu oraz właścicielowi.

Na początku warto kupić się smycz automatyczną, która ma pozwolić na prędkie zareagowanie na niepożądany manewr naszego czworonoga. Potem należy kupić obroże, jeśli mamy dużego psa to powinniśmy zakupić obrożę łańcuszkową, która umożliwi nam większą władzę nad pieskiem. Musimy pamiętać, że obroża musi być przystosowana do wielkości i zachowania psiny. Jeżeli już nabyliśmy potrzebne rzeczy, możemy już przystąpić do ćwiczenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy niemniej dbać, aby na początku uczyć naszego czworonoga chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie psiny na spacerze lecz o parę kroków przed nami jest to drugi etap tresury. Ważne jest by psu wydawać przejrzyste i proste polecenia, najlepiej komunikowane zawsze tym samym tonem.

Ponadto, jakikolwiek przejaw posłuszeństwa należy nagradzać ulubionym przysmakiem. Nie zawsze pierwsza lekcja chodzenia na smyczy musi skończyć się sukcesem. Na starcie, trudno może być nam nakłonić psa do zwrócenia uwagi bądź też wymuszenia wyższej uwagi na konkretne polecenia. Jeśli na spacerze czworonóg zbytnio ciągnie oraz próbuje wybiegać już na kilka kroków przed właściciela, należy go odciągnąć lekko do tyłu, sugerując tym samym, iż oczekujemy tempa równego naszemu. Jeśli jednak nasz pies chodzi zbyt wolno, musimy lekko go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim ale wspólnym biegnięciem. Jeżeli natomiast uda się psu podołać naszym oczekiwaniom i prawidłowo wykonać polecenia, zdecydowanie doceńmy go miłym przysmakiem.

Nauczenie naszego psa chodzenia na smyczy nie tylko podczas pierwszych spacerów, lecz również nauka podstawowych komend nie musi być uciążliwe. Potrzeba wyłącznie nieustępliwości, oraz przede wszystkim systematyczności. Wtedy właśnie zamierzony efekt własnej tresury jest prostszy do zrealizowania.